Ortodontik Aygıtlar

Braket Çeşitleri
Eylül 3, 2019
Yetişkinlerde Ortodonti
Eylül 3, 2019

Ortodontik Aygıtlar

Forsus Apereyi-Herbst Apereyi s e

Hyrax/Üst Çene Genişletme

Hyrax/Üst Çene Genişletme Aygıtları, denilen aygıtlar üst çenelerde görülen yatay yöndeki gelişimsel darlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. İskeletsel olarak ifade edilen üst çene darlıkları için tedavi başlangıcı en uygun 9-13 yaşları olurken, dişsel darlıklarda daha ileri yaşlarda tedaviye başlanabilmektedir.
yer tutucu ortodontik aletler hüseyin muhtar

Yer tutucular

Yer tutucular, koruyucu ve önleyici ortodontik tedavilerdir. Süt dişlerinin çürük/enfeksiyon vb. sebeplerden dolayı zamanından önce çekilmesi, altından gelecek olan daimi diş rehberliğinin kaybına sebep olacaktır. Dolayısıyla süt dişinin daimi diş için koruduğu yer diğer ön ve arkasındaki dişlerin sürmesi ile kaybedilecektir. Çekilmiş süt dişinin boşluğunun yerine daimi diş sürene kadar yer tutucu apareyinin ağızda kalması tavsiye edilmektedir.
rention

Pekiştirme Apareyleri

Pekiştirme Apareyleri, ortodontik tedavinin aktif fazı bittikten sonra olan pasif fazıdır. Tedavi sonrasında düzelmiş olan dişlerin eski konumlarına dönmesini veya bozulmasını önlemek amacıyla hastaya kullandırılan bir ortodontik apareydir. Şeffaf, transparan ve diş yüzeyini kaplayan estetik apareylerdir. Tedavi öncesi kapanış bozukluğunun şiddetine bağlı olarak ortodonti uzmanı tarafından tavsiye edilen süreyle ve sıklıkla takılması önerilir. Aktif ortodontik tedavi kadar pekiştirme tedavisi de oldukça önem taşımaktadır. Pekiştirme apereyleri safhasında aslında ortdontik tedavi henüz bitmiş sayılmamaktadır. Uzman Dt. Hüseyin Muhtar  Gaziantep Ortodonti kliniği

 

 

 

Uzman Dt. Hüseyin Muhtar  Gaziantep Ortodonti kliniği

Call Now ButtonAra